Aktualności
Zakończenie Roku Szkolnego 2024/2025 Pożegnanie klasy ósmej 🙂
- 2
Zakończenie Roku Przedszkolnego 2024/2025 🙂
Spotkanie z panią policjant na temat bezpiecznych wakacji.
INFORMACJA
W dniu 17 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Samorzadności Szkolnej. W tym dniu władzę przejmują uczniowie. W ramach tej akcji lekcja "Bezpieczny telefon " , II SZKOLNY Mam Talent, Wybory nowego Samorządu Uczniowskiego , Zumba oraz Kolorowe Boisko.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im Mikołaja Kopernika w Radomnie wzięli udział w spotkaniu autorskim z dziennikarzem, autorem książek dla dzieci i dorosłych- Grzegorzem Kasdepke.
Powiatowy maraton matematyczny uczniów klas siódmych.
Serdeczna karteczka dla Samorządowców 🙂
Gminny konkurs ortograficzny. Gabriel Melkowski - I miejsce wśród uczniów klas 4-6
Wycieczka do Sopotu - klasa V
- 1
Edukacja z wojskiem
Edukacja z wojskiem w naszej szkole podczas, której uczniowie zdobywali podstawową wiedzę z zakresu obronności, pierwszej pomocy, dyscypliny oraz współpracy w grupie
Program obejmował zajęcia teoretyczne i praktyczne w tym musztrę.Inicjatywa miała na celu kształtowanie postaw patriotycznych, odpowiedzialności oraz gotowości do działania w sytuacjach kryzysowych.
.Uczniowie klasy VII na warsztatach twórczego recyklingu w ramach projektu : "Ekologia w klasie VII" Warsztaty odbyły się w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Lubawie.DZIĘKUJEMY Pani kierownik , pracownikom i uczestnikom za super warsztaty i miłe przyjęcie.
- 2
Warszawa - Wycieczka klas VI-VIII
Wycieczka do Grudziądza klas I-III i Oddziału Przedszkolnego 🙂
- 6
DNI RODZINY
24 maja 2025r. odbyła się uroczystość z okazji Święta Szkoły, rocznicy nadania im. Mikołaja Kopernika, 15-lecie rozbudowy budynku szkoły oraz festyn z okazji dnia mamy i taty. Był to dzień pełen wspomnień, a zarazem wrażeń. Zaproszonych gości tradycyjnie przywitał dyrektor szkoły Tomasz Hardelder. Dziękujemy wszystkim za obecność i wspólnie spędzony czas.
3
XIII Gminny Konkurs Matematyczny
Z radością informujemy, że w XIII Gminnym Konkursie Matematycznym, Który odbył się 20 maja w SP Bratian, dwóch naszych uczniów zajęło trzecie miejsce. Uczniowe rozwiązywali najpierw 10 zadań zamkniętych i trzy zadania tekstowe o różnym stopniu trudności. Laureaci III miejsca:
Adam Kirzeniewski w kategorii klas 4
Oskar Biegalski w kategorii klas 7.
Serdecznie dziękujemy naszym uczniom za wzięcie udziału i nauczycielom za przygotowanie do konkursu. Dziękujemy również organizatorom za sprawne przeprowadzenie wydarzeniaoraz sponsorom za ufundowanie nagród. Zachęcamy również uczniówdo udziału w przyszłorocznej edycji konkursu
Silni Polską!
Silni Polską – relacja z wydarzenia lokalnego popularyzującego historię Radomna w XX w. w dniu 29.04.2025 r.
Zorganizowaliśmy uroczyste spotkanie społeczności lokalnej: samorządowców, mieszkańców wsi, rodziców i uczniów (ok. 60 osób). Podczas spotkania zrealizowaliśmy założenia II etapu, wiedza zgromadzona została zaprezentowana w formie wystaw przygotowanych przez uczniów: mapy, kroniki, wydarzenia, postacie, prace plastyczne. Wiedzę o Radomnie zgłębiły wystąpienia historyków zajmujących się historią lokalną, dr Andrzej Korecki i Adam Kopiczyński przybliżyli dzieje wsi i trudne losy Zbrodni Pomorskiej, odczytano wspomnienia o „Róży – łącznice Ruchu Oporu".
Uczestnicy konkursu poprowadzili spacer do najciekawszych miejsc w Radomnie, pokazali ciekawe budynki, kamień wmurowany w mury kościoła, piwnicę w dawnej rybaczówce, pokazali gdzie była karczma, sklepy kolonialne, kuźnia, organistówka itp. Wycieczka była wspierana zdjęciami miejsc z okresu międzywojennego, była to lekcja wymiany wiedzy ze zwiedzającymi.
Zapalenie zniczy w miejscach pamięci i na cmentarzu, na grobach bohaterów obu wojen światowych i walczących z władzami komunistycznymi miało bardzo emocjonalny wyraz. Okazało się, że wielu uczestników było po raz pierwszy w miejscu zbrodni hitlerowskiej w lesie pod Katarzynką.
Podczas spotkania harcerze opiekujący się Miejscami Pamięci i grobami na cmentarzu otrzymali zaszczytny tytuł Harcerski Opiekun Miejsc Pamięci przyznany przez Chorągiew Kujawsko – Pomorską w Bydgoszczy.
Dalszym założeniem działań to wystąpienie do IPN z wnioskiem o nadanie tytułu Grób Weterana bohaterom spoczywającym na cmentarzu w Radomnie.
Uczestnicy konkursu odebrali szereg podziękowań i gratulacji za przedstawioną wiedzę. Ciekawa forma zaprezentowania historii Radomna w XX w. spotkała się z dużym uznaniem, a spotkanie jest inspiracją do dalszych działań młodych historyków z Radomna. Zaproponowano opisanie historycznych miejsc na tabliczkach zawieszonych na przedwojennych budynkach.
Link do filmu:
https://drive.google.com/file/d/13rFyCa-iIkkd6JgZAXxM-dpWzFZ91wBV/view?usp=sharing
Silni Polską – Silni Pamięcią! Radomno 2025
Silni Polską – Silni Pamięcią! Radomno 2025
26 marca 2025r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Radomnie wzięli udział w warsztacie plenerowym, podczas którego poznali historię Radomna, malowniczej wsi na pograniczu polsko-niemieckim w okresie międzywojennym, zgłębili historię mieszkańców w czasie II wojny światowej i w okresie powojennym.
Edukacyjnym założeniem działań w ramach realizacji zadań konkursowych jest ocalić od zapomnienia wydarzenia i postacie związane z Radomnem i kształtowanie wśród młodzieży postaw patriotycznych.
Przed wyjściem na poszukiwania historii zapoznaliśmy się ze starymi mapami okolic Radomna, ustaliliśmy jak przebiegała granica, opisaliśmy co znajdowało się w budynkach, które przetrwały do dziś. Już wiemy gdzie była karczma, polska i niemiecka szkoła, spółdzielnia, kuźnia i rzeźnik. Od jednego z mieszkańców dostaliśmy betonowe słupy graniczne, które po wojnie służyły jako krawężniki wzdłuż chodnika. Jako pamiątki z przeszłości wkopiemy je na placu przed szkołą.
Podsumowując wiedzę uczniowie określili, że nie zdawali sobie sprawy z bogactwa historii wsi. Zaangażowani, zaciekawieni, zainspirowani odkrywaniem nowych kart historii stwierdzili, że Silna Polska to Polska Silna Pamięcią. Bo gdy ludzie zamilkną, pamięć zaginie, a wtedy trudno mówić o silnym państwie, bo naród, który buduje przyszłość powinien znać i szanować swoją przeszłość.
Zgromadzoną wiedzą o granicy, słupach granicznych, przedwojennych budynkach i funkcjach, które dziś pełnią, o losach mieszkańców zapisanych na cmentarzu, na tablicy pamiątkowej i wśród drzew pobliskich lasów chcemy podzielić się z kolegami z innych klas, z rodzicami i samorządowcami. Zaprosimy ich na historyczny spacer do ciekawych miejsc w Radomnie w ramach realizacji III etapu konkursu.
W najbliższym czasie wystąpimy do IPN o nadanie tytułu Grób Weterana, zamordowanym przez hitlerowców i Milicję Obywatelską.
Lider zespołu
Urszula Wachowiacz
Klasa VII i VIII z wizytą w EXPOM
Archiwum Aktualności