• HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W RADOMNIE

Pierwszą wzmiankę o istnieniu szkoły w Radomnie można odnaleźć w zapiskach historycznych.

W 1667 r. we wsi mieszkało 36 rodzin włościańskich i istniała wówczas szkoła. W roku 1772 Radomno dostało się pod zabór pruski, a do Polski powróciło w 1920 roku. Starsi mieszkańcy wsi pamiętają, że do 1918 roku w Radomnie były dwie szkoły: trzyklasowa szkoła katolicka licząca 160 dzieci z dwoma nauczycielami i jednoklasowa szkoła dla dzieci wyznania ewangelickiego licząca 90 dzieci i uczył jeden nauczyciel. W okresie międzywojennym obie szkoły przeszły pod wspólną administrację państwową, ale dwie szkoły pozostały.
      22 stycznia 1945 roku Radomno zostało wyzwolone, a już 15 lutego działalność szkoły została wznowiona przez nauczycielkę Stefanię Hering, która uczyła dzieci w jednej klasie. Pod koniec lutego z 5 –letniej tułaczki powrócił przedwojenny kierownik tutejszej szkoły Kazimierz Michalski. Z polecenia inspektora szkolnego pana Socharzewskiego objął ponownie kierownictwo radomskiej szkoły. Funkcję tę pełnił do 23 września 1950 roku, gdyż w tym dniu o godzinie 21.00 zmarł na udar serca na zebraniu gromadzkim. Pochowany został 28 września na cmentarzu w Radomnie. Obowiązki kierownika szkoły objęła pani Stefania Hering. W roku szkolnym 1946/47 szkoła została placówką zbiorczą, gdyż do szkoły przekazano dzieci z Gryźlin i Jamielnika. Liczba uczniów wyniosła wówczas 144. W roku 1948 pięcioklasową szkołę przemieniono na siedmioklasową. W listopadzie 1953 roku kierownictwo szkoły przejął pan Klemens Weitz. W listopadzie 1957 roku przy szkole podstawowej otwarto dla młodzieży i starszego pokolenia Uniwersytet Powszechny.
      1 września 1957 roku nastąpiło otwarcie szkoły filialnej w Pustkach ( 15 uczniów, 4 klasy, nauczycielka pani Urszula Kwiatkowska). W maju 1961 roku Komitet Rozbudowy Szkoły dzięki któremu powstał nowy pawilon. Uroczyste otwarcie pawilonu odbyło się 31 sierpnia 1963 roku. W następnym roku tj. 1964 r. zbudowano budynek, w którym mieściła się pracownia techniczna oraz toalety. Na początku listopada 1964 roku w budynku szkolnym obok kościoła otwarto Szkołę Przysposobienia Rolniczego, do której regularnie uczęszczało 29 uczniów. Z dniem 1 września 1972 roku odszedł na emeryturę kierownik szkoły Klemens Weitz. Funkcję dyrektora szkoły objął Tadeusz Bagiński. Z dniem 5 września 1974 roku nominacje na dyrektora Szkoły Podstawowej w Radomnie otrzymał Czesław Kołecki, który funkcję tę pełnił do 1 września 1986 roku. Z dniem 20 sierpnia 1980 roku Szkoła Podstawowa w Chroślu stała się filią szkoły w Radomnie ( 210 uczniów i 12 nauczycieli). Z dniem 1 września 1986 roku obowiązki dyrektora Szkoły przyjął Antoni Jakubowski. W latach 1990-2007 funkcję dyrektora szkoły pełnił mgr Wacław Jabłoński. Z dniem 1 września 2007 roku dyrektorem szkoły mianowana została pani mgr Barbara Śmiech. Do roku szkolnego 2007/2008 szkoła mieściła się w trzech budynkach, ale od 1 września 2008 roku zajęcia odbywają się w dwóch budynkach szkolnych, ponieważ podjęto decyzje o rozbudowie Szkoły Podstawowej w Radomnie. W październiku 2008 roku rozpoczęto prace budowlane.

Do obwodu szkolnego należą miejscowości: Radomno, Chrośle, Nowy Dwór, Pustki. W roku szkolnym 2008/2009 do szkoły uczęszcza 95 dzieci. W szkole pracuje 14 nauczycieli. Dzisiaj z dumą spoglądamy, jak z każdym dniem wznoszą się ku niebu mury naszej wymarzonej nowoczesnej szkoły.