• Regulamin świetlicy szkolnej

•  1. Dla uczniów, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy ich rodziców lub inne ważne okoliczności wymagające zapewnienia uczniowi opieki, w szkole zorganizowana jest świetlica szkolna.

1. Godziny pracy świetlicy szkolnej na dany rok szkolny ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym, uwzględniając tygodniowy rozkład zajęć, potrzeby rodziców i uczniów korzystających z zajęć świetlicowych.
          2. Godziny pracy świetlicy podawane są do publicznej wiadomości na początku roku szkolnego.

3. Wniosek o zapisanie dziecka do świetlicy składają rodzice do sekretariatu szkoły. Wzór obowiązującego wniosku określa dyrektor szkoły.

4. Rodzice składają wnioski o przyjęcie do świetlicy w ciągu 2 tygodni od przyjęcia dziecka do szkoły. W uzasadnionych przypadkach złożenie wymaganego wniosku może nastąpić także w innym terminie.

5. Rodzice i uczniowie mają obowiązek zapoznania się z obowiązującym w świetlicy regulaminem.

6. W świetlicy prowadzi się dokumentację pracy opiekuńczo–wychowawczej zgodnie
            z obowiązującymi przepisami.

7. Celem działalności świetlicy jest zapewnienie dzieciom zorganizowanej opieki wychowawczej, pomocy w nauce, odpowiednich warunków do nauki własnej i rekreacji poprzez:

• pomoc uczniom w przygotowaniu się do lekcji, odrabianiu zadań domowych;wyrównywanie szans edukacyjnych;

• organizowanie zajęć o charakterze wychowawczo-profilaktycznym;

• organizowanie gier i zabaw ruchowych oraz innych form kultury fizycznej w pomieszczeniach i na świeżym powietrzu, mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny ucznia;

• stwarzanie warunków organizowania kulturalnej rozrywki, kształtowanie nawyków

kultury życia codziennego;

• rozwijanie różnych zainteresowań i uzdolnień poprzez organizowanie zajęć w tym

zakresie;

• wyrabianie nawyków higieny, czystości; promowanie zdrowego stylu życia;

• rozwijanie samodzielności, samorządności i aktywności społecznej;

• kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej;

• umożliwienie udziału w różnych imprezach i konkursach;

• współpracę z rodzicami i nauczycielami dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej, także z pedagogiem, psychologiem, logopedą, terapeutami pedagogicznymi;

• współpracę ze środowiskiem lokalnym.

9. Świetlica pracuje na podstawie corocznie sporządzanego planu pracy zatwierdzanego przez dyrektora szkoły.

10. W planie pracy uwzględnia się następujące formy zajęć: czytelnicze,  plastyczno –techniczne, umuzykalniające, małe formy teatralne, gry i zabawy, zajęcia rekreacyjno –sportowe, zajęcia rozwijające zainteresowania i zdolności.