• Kółko matematyczne

• KONKURSY Z MATEMATYKI

• Konkurs kuratoryjny z matematyki

Na stronie znajdziecie testy z tego konkursu z poprzednich lat :

Testy przykładowe

• Konkurs "Kangur matematyczny"

Upominek dla wszystkich uczestników konkursu (układanka przestrzenna piłeczka-breloczek)

Przykładowe testy z konkursu:

• konkurs gminny z matematyki

• KONKURSY

• KONKURS KURATORYJNY
          • MATEMATYKA

Godzina rozpoczęcia oraz czas trwania etapu szkolnego i wojewódzkiego konkursu z matematyki dla uczniów szkół podstawowych

1. Etap szkolny konkursu z matematyki rozpoczyna się 16 listopada 2018 r. o godzinie 9.00

i trwa 60 minut. Ma formę pisemną. Arkusze konkursowe zostaną udostępnione naPlatformie o godzinie 8.00.

2. Etap wojewódzki konkursu z matematyki rozpoczyna się 15 lutego 2019 r. o godzinie 11.00i trwa 90 minut. Przeprowadzany będzie w Elblągu, Ełku i Olsztynie. Ma formę pisemną.

Program merytoryczny konkursu z matematyki dla uczniów szkół podstawowychI. Cele konkursu

1. Kształcenie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy z matematyki.
            2. Rozwijanie ciekawości poznawczej, wyobraźni matematycznej, myślenia abstrakcyjnego

i rozumowania matematycznego.
            3. Wdrażanie uczniów do biegłego posługiwania się wiedzą matematyczną w rozwiązywaniu

zadań problemowych.
            4. Kształcenie umiejętności krytycznego myślenia oraz wykorzystania wiedzy matematycznej

w praktyce.
            5. Rozbudzanie motywacji uczniów do dalszego uczenia się matematyki i innych przedmiotów

ścisłych.

II. Wymagania i zakres merytoryczny konkursu

1. Na wszystkich etapach konkursu uczeń powinien wykazać się wiadomościami i umiejętnościami określonymi w Celach kształcenia – wymaganiach ogólnych i Treściachnauczania – wymaganiach szczegółowych podstawy programowej kształcenia ogólnego, w części dotyczącej przedmiotu matematyka zgodnie z Rozporządzeniem Ministra EdukacjiNarodowej z dnia 14 lutego 2017 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 356).

2. Uczeń powinien posiadać ponadto umiejętności w zakresie:
              a) integracji treści matematycznych zawartych w podstawie programowej;
              b) biegłego wykonywania działań na liczbach wymiernych;
              c) odczytywania i interpretacji informacji przedstawionych w różnych formach;

page4image20472

4

d) prowadzenia rozumowań, ustalania kolejności czynności prowadzących do rozwiązania problemu, podawania argumentów uzasadniających poprawność rozumowania;

e) stosowania języka matematycznego do opisu rozumowania i uzyskanych wyników;
            f) dobierania modelu matematycznego do danej sytuacji problemowej;
            g) twórczego rozwiązywania problemów, w szczególności stosowania posiadanej wiedzy

matematycznej w sytuacjach praktycznych.

Etap szkolny konkursu

Uczestnicy powinni wykazać się wiedzą i umiejętnościami obejmującymi treści podstawy programowej kształcenia ogólnego wymienionej w tym regulaminie w punkcie II.1., w części dotyczącej przedmiotu matematyka. na I i II etapie edukacyjnym. Zakres merytorycznydotyczy całości treści nauczania zawartych w tej podstawie programowej z wyjątkiem:

- kąty w graniastosłupie i ostrosłupie,
            - pole i objętość ostrosłupa,
            - długość i pole koła,
            - kombinatoryka i rachunek prawdopodobieństwa,- symetria (z wyłączeniem odbić lustrzanych).

Etap wojewódzki konkursu

Na etapie wojewódzkim konkursu uczestnicy powinni wykazać się wiedzą i umiejętnościami obejmującymi całość treści Podstawy programowej kształcenia ogólnego wymienionej w punkcie II.1. oprócz zagadnień: długość i pole koła, kombinatoryka i rachunekprawdopodobieństwa, symetria (z wyłączeniem odbić lustrzanych)

III. Literatura dla ucznia i inne źródła informacji

1. Bobiński. Z., Nodzyński. P., Kabus. M., Krause. A., Liga zadaniowa-30 lat konkursu matematycznego. Wydawnictwo Aksjomat, Toruń 2018.

2. Bobiński Z., Nodzyński P., Uscki M., Uczymy się myśleć poprzez rozrywkę, Wydawnictwo Aksjomat, Toruń 2004.

3. Dziemidowicz T. Konkurs matematyczny dla uczniów szkoły podstawowej, WydawnictwoNOWIK, Opole 2014.

4. Janowicz J., Konkursy matematyczne w szkole podstawowej, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2013;.

5. Rosół M., Wilińska E., Konkursy matematyczne dla szkoły podstawowej. Zbiór zadańz konkursów w województwie kujawsko – pomorskim, Wydawnictwo Aksjomat, Toruń 2014.6. Zadania opublikowane na stronach internetowych: https://wmodn.olsztyn.pl/kluby- przedmiotowe/konkursy/materialy_konkursy/ , http://www.matematyka.wroc.pl/book/liga-

zadaniowa/szkola-podstawowa .
            IV. Informacja dla ucznia dotycząca przebiegu konkursu matematycznego

1. Na konkursie matematycznym uczniowie korzystają wyłącznie z przyborów do pisania i rysowania: pióra lub długopisu, ołówka – przeznaczonego jedynie do rysowania, gumki, linijki, ekierki, kątomierza i cyrkla.

2. Podczas konkursu nie wolno używać kalkulatorów oraz żadnych urządzeń telekomunikacyjnych, nie wolno korzystać z tablic matematycznych.

3. W przypadku stwierdzenia przez komisję naruszenia przez ucznia zasad regulaminu konkursuprzewodniczący przerywa jego pracę i nakazuje opuszczenie sali, co odnotowuje w protokole przebiegu konkursu.

• Nagłówek